Profilaktyka jodowa

27 październik 2022
W przypadku awarii elektrowni jądrowej i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu konieczne jest podanie osobom, przebywającym na zagrożonym terenie, tabletki zawierającej wysokie stężenie stabilnego jodu. Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu i zapobiegając jego gromadzeniu. Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć doustnie, niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne. Poniżej do pobrania: broszura informacyjna o profilaktyce jodowej oraz wykaz punktów wydawania tabletek jodowych w gminie Strzelce Opolskie.

Informację wprowadził(a): Patrycja Kacperak (2022-10-27 08:38:20)
Informację zmodyfikował(a): Patrycja Kacperak (2022-10-27 08:40:39)